Špatná výchova?

Basenji je často označovaný za nevychovatelného psa (v lepším případě špatně vychovatelného). Všichni chovatelé upozorňují na sklon basenjíků poslouchat jen v případě „výhodnosti“. A jak je to teda doopravdy? Když jsme si přivezli domů našeho rezáče, snažili jsme se nepodcenit výchovu. Četli jsme spoustu příruček a doporučení a zkoušeli to s Gambem, i když se mu to moc nelíbilo.

Ze začátku jsme cvičili sami, pak jsme začali chodit na cvičák, aby Gambo uměl poslouchat i mezi ostatníma pejskama. Tam to nemělo moc velký efekt, pan cvičitel byl přesvědčený, že basenji jsou necvičitelní blbouni a navíc koušou lidi (ach jo).

A tak jsme pokračovali sami. Povzbuzeni úžasným výsledkem Anuba, který složil ZZO a ZOP. Pak jsme začali chodit na individuální výcvik k Honzovi. Z každé lekce byl vyřízený Gambo a panička snad ještě víc, ale výsledky se dostavily. Gambo respektuje povel „ke mně“ i od kachen a psů, skoro mi přijde, že si užívá, jak umí poslouchat. A dává to páníčkům najevo svým pohledem, který říká: „TO JSEM ALE PAŠÁK!“

A včera jsem se dmula pýchou úplně nejvíc, Gambo šel bez vodítka domů z parku. Hezky ťapkal, zbožně na mě koukal a čekal, co po něm budu chtít. Na každé „ke mně“ sebou plácnul na zadek přímo přede mnou dřív, než jsem to dořekla. A tak jsem v něj vložila svou veškerou důvěru a šli jsme na volno až úplně domů. Přes silnici, po chodníku – v centru Prahy!!! A Gambo nezklamal, nehnul se od mojí nohy ani na půl metru. Každopádně určitě bude u silnice chodit na vodítku, včera už byl podvečer a doprava byla mírná. A riskovat jeho basenjí život rozhodně nebudu. Ale Gambo ukázal, že i „primitiv“ dokáže být poslušným pejskem.

Tímto chci vzkázat všem milovníkům basenjíků, aby to nevzdávali a cvičili. A těm, co tento článek nechápou, gratuluju, že mají od přírody poslušnější plemeno :)

14 komentářů k příspěvku „Špatná výchova?”

 1. Bíglí smečka z folimanky říká:

  já to teda naprosto chápu :-) všude čtu že bígl je tvrdohlavej, neposlušnej, pouze loveckej atd… a já sem svý psi vycvičila, taky občas chodíme domů na volno, ale to jen po vedlejších silnicích a jen večer, když jak píšeš není doprava tak zlá :-) Mám 4 psiska a krásně sem je sjednotila, občas to zaskřípe, ale jinak je to prostě skvělý :-) Já gratuluju k vychování basenjiho, myslim že to není o tom že je to daný že pes neposlouchá ale o chuti člověka s tim psem pracovat :)

 2. Mirka říká:

  Nejen panička se dme pýchou, ale i Ekibonďáci, že má Gambík tak skvělou rodinu!

 3. fialova říká:

  Opravdu je vidět, že komenského geny se nezapřou. Ani u žáka, ani u paničky.pac

 4. Evra říká:

  Ahoj,
  s tímto článkem naprosto souhlasím. Sama mám doma bígla, kterého jsem cvičila jen já sama a téměř každou procházku absolvujeme na volno. Sice jsme navštívili třikrát cvičák, ale …
  "Tam to nemělo moc velký efekt, pan cvičitel byl přesvědčený, že basenji jsou necvičitelní blbouni a navíc koušou lidi " vaše citace by o cvičitelích vypovídala naprosto správně. Nevím tedy od čeho jsou takové cvičáky, když nedokážou pochopit individuality a potřeby nejen každého plemene, ale i každého psa a jeho majitele.

 5. Bíglí smečka z folimanky říká:

  Na tohle si najdi stránky psí školy nebo ještě jiné, na cvičáku se vždy sejde víc psů dohromady, jak bys chtěla za tu hodinu zvládnout aby se ti věnovali plně individuálně??? Jsou cvičitelé kteří dojiždí za tím kdo to potřebuje, když evra potřebuje tak moc individuální péči, pak by to bylo přesně něco pro vás :-)

 6. Evra říká:

  Ale tady nejde ani tak o tu individualitu, tady jde o to, že mají někteří cvičitelé strašné předsudky vůči některým plemenům a nedokážou pochopit, proč páníček svého psa obhajuje. Já jsem naprosto spokojená s tím, jak jsem si Evru vycvičila úplně sama a na žádný cvičák už v životě nezavítáme:-D Mnohem lepší je vyřádit se třeba na bíglim táboře, kde jsem obklopená lidma co plemenu bígl naprosto rozuměj! Ale jinak proti cvičákům nic nemám… jsou psi, kterým to vyhovuje…

 7. Hanáček říká:

  K tomu výcviku bych jen ráda něco doplnila- ne s každým basenžíkem to jde tak dobře a už víc lidí si myslelo že je jejich basenžík poslouchá a doplatilo na to.V Praze na ulici bych to tedy nikdy neriskovala.A sleč­na co má Anubise, s ním nakonec skončila na elektrickém obojku !Také v naší smečce mám dva jedince které můžu pustit na volno ale jen v přírodě,takže je to opravdu individuelní .Jinak samozřejmě přeji at vás co nejvíc poslouchá a může se vyběhat tam kde je to možné.

 8. ivana říká:

  To Hanáček:
  Nechci podceňovat Vaši výchovu, ale stejně bych se chtěla zeptat: kolik času denně věnujete výcviku Vašich pejsků? Kolikrát jste byli na cvičáku? Kolik lekcí s lektorem jste podstoupili? Kolik knih a rad jste vyslechli? Zkoušeli jste stopovačku? Měla jste na ruce někdy elektronický obojek (žádný elektrický neexistuje) a zkusila ho na sobě použít? Opravdu jste udělala všechno pro jejich volnost? Nebo Vám pejsci párkrát utekli a od té doby jsou odkázaní na vodítko? Znám docela dost basenžíků a všichni bez problémů chodí volně, pokud jsou k tomu podmínky (park nebo mimo město).
  Ne každého basenjíka jde vychovat (a tak je to u každého plemene), ale je jich razantní většina vychovatelných, akorát se jim musí člověk věnovat. A to opravdu hodně. Nemá smysl z nich pořad dělat nevychovatelné šílence, působí to na mě jako výmluva pro lidi, kteří se výchově tohoto plemene nechtějí věnovat.
  Jinak pokud jste četla pořádně článek, jistě jste pochopila, že ta cesta bez vodítka byla výjimka, Gambo měl extrémně poslušnou náladu, tak jsem v něj vložila důvěru. Jinak bez vodítka u silnice nechodíme (viz článek).
  Neberte si to osobně, ale prostě nemám ráda to oblíbené odsuzování tohoto nádherného plemene. Btw: včera lítal Gambo dvě hodiny ve sněhu s 2 dalšími basenžíky a nic hezčího jsem snad neviděla.

 9. Helča- Anubis říká:

  Pro Hanáček:

  Slečna co má Anubise sice „skončila“ na elektrickém obojku,za to s naprosto spokojeným psem,který běhá na volno naprosto všude, elektriku prakticky nepoužívá a narozdíl od jiných basenjíků je na všech akcích velmi vítaná,neb Anubis je vychovaný,nenapadná psi a může blbnout s 20psy na volno po lese"(naposled dnes na srazu cca.30psů za pochodu 15km po lese).Musím se přiznat,že vaše hláška „skončila na elektrickém obojku“ mě nadzvedla ze židle.Než začnete odsuzovat,zajeďte k nám se podívat jak Anubis funguje,jak je štastný,můžu vám poslat fotky jak běhá semnou vedle koně po lese a nemám s ním naprosto žádný problém. Vaše psi jsem nikdy neviděla na volno,určitě si nikdy neužijou ten pocit štěstí co má pes a pán když se s nich stanou na procházce partneři a že k tomu pomohl elektronický obojek? No a ? Nás to posunulo natolik daleko,že Anubis prakticky nezná vodítko, dá se od zajíce odvolat a tu „elektriku“ má na krku jen jako pojistku. Než začnete takhle odsuzovat zjištěte si co je vlastně pravda a jak se ten pes má. Mám pocit,že vy nerada slyšíte,že basenji může být tak normálním psem se zkouškama z výcviku,který nenapadá ostatní psy a je hodný na lidi.

  A k tomu cvičáku:
  Když jsem si přivedla rok a půl staré Anuba,který neuměl naprosto nic,napadal lidi,psi a nemohl se pustit z vodítka,zašla jsem na cvičák.Tam jsem byla zděšene z basenjiho, který tam chodil a jeho majitelky-vždy ho odepla z vodítka,pes začal šílet,útočit i na štěně,na lidi,když ho majitelka po 10minutách chytla tak ji pokousal ruce.Cvičitelé byli z takého „člena“ opravdu „nadšení“ protože paní jen neustále opakovala,že to je basenji,ten přeci může kousat,on nejde vychovat.....děláme si to sami.Styděla jsem se basenji,styděla jsem se,že jsem tam přišla se stejným nevychovaným magorem /(za což teda mohli jeho majitelé) a rozhodla se s tím něco dělat.Nakonec jsme cvičili mezi ovčáky a zvládly 2 zkoušky z poslušnosti!!! -a elektronický obojek s tím nemá vůbec nic společného-ten jen zarazil lovení,jak všichni vědí,u basenjiho největší oříšek.
  Přeji všem majitelům basenji,aby se jim výcvik podačil,opravdu to jde a je to super mít basenjiho jako partáka,na kterého se můžete spolehnout.

 10. Evra říká:

  Když už tu padla ta zmínka o těch elektrických nebo elektronických obojcích… Docela by mě zajímalo jak fungují. Pokud je to tím stylem, že pes dostane ránu proudem, tak to se mi moc nezamlouvá… měla bych strach, že to psa může naopak vystrašit. Já tedy nevím, nemám s tím žádné zkušenosti a nebudu to odsuzovat. Pokud to psovi zajistí volnost a nějak ho to nepoznamená (ať už fyzicky nebo psychicky) tak to je dobrá věc. Byla bych ráda, za vaše rady, ať už na email nebo do knihy návštěv:-)

 11. ivana říká:

  Ahoj Evro,
  elektronický obojek (v US ho nazývají často vibrační) není žádné vypálení elektriky do psa. Když to zkusíš, tak to je podobné jako oblíznutí baterky…takové zvláštní brnění. Čím vyšší dáš stupeň, tím je to brnění nepříjemnější. Já podstoupila všechny stupně (1–9) a bolela mě až devítka. Ale většině hafíků stačí na poslouchání cca první 2 stupně.
  Taky jsem si kdysi myslela, jaké je to týrání, ale pak jsem to zkusila na vlastní kůži. Mlácení psa (koženým řemenem už jsem to bohužel viděla několikrát), kroucení ušima nebo ostnáč jsou úplně jiná kategorie (mnohem krutější).
  Efekt je v tom, že ten pes to nečeká a spíš než bolest ho ovlivní to leknutí. Jinak nedoporučuju si to jen tak koupit a začít používat. Člověk by se to měl naučit od někoho zkušeného, třeba cvičitel, který to na něco používá. I pejsa se musí první naučit, o co jde. Většina psů to nepotřebuje, ale někteří jsou neponaučitelní lovci, zdrhači, požírači všeho, co najdou…pak to psovi může zachránit život. Takže dobrý sluha, zlý pán.

 12. Evra říká:

  Mockrát děkuji za vaši rychlou odpověď! Už budeme zase o něco chytřejší ;-) Ale přeci jen, pro nás zůstává metoda pamlsku jako nejefektivnější způsob.
  Ještě jednou děkujeme a zdravíme vašeho hafíka!

 13. Bíglí smečka z folimanky říká:

  Ivano můžeš mi prosím napsat na email PCourtonova@gmail.com? Potkala sem dneska gambouška a zapoměla sem jaksi název čehosi a na netu to nemůžu najít, potřebuju se na to zeptat, děkuju :D

 14. Jiří říká:

  Dobrý den.
  Také se potykáme s potížemi při přivolám, zkusili jsme už všechno možné.
  Ale nic nefunguje, rádi by jsme vyzkoušeli elektronický obojek, už jsme o tom dost četli a myslíme si ,že za vyzkoušení to stojí.
  Jsme také z Prahy a silnice jsou všude dost nebezpečné, proto jsem usoudili, že musíme udělat všechno pro bezpečnost pejska. Máte někdo zkušenosti s tímto výcvikem a máte radu jaký obojek by byl vhodný a plnil funkci?
  Děkuji za odpověď Jirka

Zanechte komentář

Můžete použít Texy! formátování.