Co to je ten basenji?

Basenji je zvláštní plemeno, není příliš rozšířené, málokdo ho zná. Je to pejsek z Afriky, který miluje sluníčko, nemá rád chladno, déšť a vodu všeobecně. Neumí štěkat, vydává zvláštní směsici zvuků – jódluje a mrouská jako kočka. Občas zkouší napodobit své psí kolegy, ale místo štěknutí je z toho takové blafnutí..

Často se o něm říká, že je nevychovatelný a nevycvičitelný. To ale není pravda. Basenji prostě má svoji povahu a potřebuje speciální přístup a taky velkou dávku pochopení:

  1. musí chtít poslechnout, pokud nevidí v příkazu smysl, nebude se tím obtěžovat.
  2. pokud je venku a najde něco na zub (i kdyby to byl starý chleba), tak dokud to nesní, nemáte šanci – bere jako osobní povinnost zhltnout všechno, co najde.
  3. potřebuje často chválit, je to jediná cesta. Pějte ódy, že se basenjík vrátil (i když prchnul kdovíkam a máte chuť ho spíš seřvat) nebo jinak dobře zachoval.
  4. basenjík neuznává fyzické tresty, urazí se a je ještě neposlušnější (ale lehké plácnutí po prdelce je povoleno).
  5. vždycky musí cítit, že páníček je páníček, jinak vám přeroste přes hlavu.
  6. dostat ho z postele je takřka nemožné, je tam táááák teploučko.
  7. basenji se nesmí nudit, jinak zlobí…hodně. A takto to může dopadnout.

Pořídit si takovou lahůdku není jen tak. Musíte počítat s neustálými dotazy na plemeno (To je hezký voříšek? To je husky, že?). Basenji je pejsek, který svým vzhledem rezavé lišky s elegantním držením těla a roztomilým výrazem v obličeji s vráskami přitahuje pozornost úplně všech. A co teprve když se rozběhne za kořistí, stáhne ouška dozadu, narovná ocásek a jako gepard se řítí dopředu.

Rozhodnout se pořídit si pejska je na mnoho let změna životního stylu. Pořídit si basenjíka je práce na plný úvazek…ale jestli dá basenjík hromadu starostí, trápení, domlouvání a přemlouvání, tak radosti dá ještě víc. Uvidíte, až vás váš basenjík přivítá doma sklopenýma ouškama a veselým jódlováním, tomu se nic nevyrovná.

gambo_patek.jpg